Jak skorygować błędy w sprawozdaniu finansowym
Sporządzenie sprawozdania finansowego jest procesem, w który zaangażowana jest cała organizacja. Często towarzyszy mu rozpisanie planu w podziale na poszczególne działy i osoby. Jego finalnym produktem jest sprawozdanie zawierające wszystkie operacje gospodarcze z całego roku obrotowego.
Proces dochodzenia do finalnego sprawozdania różni się w zależności od spółki. Firmy z rozbudowaną strukturą posiadają działy księgowe, kontrolingu, procedury i systemy, które w dużym stopniu ograniczają liczbę wygenerowanych błędów. Jednak poza błędami systemowymi, istnieje cała gama związanych z ludzkim przeoczeniem, opóźnieniem czy brakiem czasu, których konsekwencje mogą być różne w zależności od skali i wagi zjawiska.
Bardzo ważne są procedury księgowe obowiązujące w formie ustawy lub standardu, które opisują ten problem oraz pozwalają na jego rozwiązanie. Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) oraz Krajowy Standard rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (dalej: standard, KSR nr 7) przedstawiają jasne instrukcje, jak należy postępować w przypadku wykrycia błędu w sprawozdaniu finansowym.
Obowiązujące zasady
Ustawa jasno opisuje zasady, które obowiązują każdą jednostkę gospodarczą prowadzącą działalność gospodarczą i dają pewność osobie czytającej sprawozdanie finansowe, co do jakości jego wykonania. Jednostki obowiązane są posiadać i stosować przyjęte przez siebie zasady (politykę) rachunkowości oraz rzetelnie i jasno przedstawiać swoją sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy. Jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta